Reklamné oznámenie
Tvorba webových stránokhttps://blog.pageride.comSpoznajte výhody balíčka služieb Premium! Aktivujte si ho na 30 dní ZADARMO.
Maj vlastné webové stránky!https://www.weblahko.skMať svoje vlastné webové stránky nebolo nikdy jednoduchšie. S WebĽahko ich môžete mať aj Vy.
E-shop ľahko & rýchlohttps://www.weblahko.skSystém WebĽahko ponúka moderné e-shop s podporou on-line platieb.

História Karate GOJU-RYU

                  Bódhidharma bol budhistický mních, ktorý žil v 6. storočí a hovorí sa o ňom, že je patriarchom všetkých bojových umení. Máloktoré bojové umenie má však hlbokú a fascinujúcu históriu ako okinawské Goju-ryu Karate-do. Od šaolinského chrámu a čínskeho boxu až po štýl Naha-te, jeho ďalší vývoj na okinawské Goju-ryu a vytvorenie Medzinárodnej okinawskej federácie Goju-ryu karate-do, história nášho umenia siaha stovky rokov. Umenie sa odovzdávalo z majstra na študenta, učilo sa a história sa odovzdávala ústne.

                  Koncom 20. storočia Sensei Morio Higaonna zdokumentoval tieto informácie do teraz slávnej učebnice Goju-ryu: História karate. Celá história zdokumentovaná nižšie pochádza priamo z Histórie karate a celoživotného výskumu Senseia Higaonnu na túto tému...

Ryu Ryu Ko -> Kanryo Higaonna

                Kanryo Higaonna sa narodil 10. marca 1853 v Nishimura, Okinawa. Bol jedným z ôsmich súrodencov a jeho rodina bola z nižšej ekonomickej triedy. Otec Kanryo Higaonna bol námorník a živil sa prepravou a obchodovaním s tovarom medzi reťazcom ostrovov Ryukyu a ďalej do Číny. Po návrate vždy rozprával príbehy o zázrakoch Číny a ich bojových umeniach. Vo veku 10 rokov začal Kanryo Higaonna pomáhať svojmu otcovi pri práci na lodiach. V roku 1867, keď mal Kanryo Higaonna 14 rokov, bol jeho otec zabitý v boji, ktorého dôvod stále zostáva neznámy. Bola to hrozná rana pre rodinu, najmä pre mladého Kanrya Higaonnu a jeho zameranie sa rýchlo zmenilo zo smútku na pomstu. Rozhodol sa odcestovať do Číny, aby sa naučil smrtiace bojové umenie a vrátil sa, aby sa pomstil vrahovi svojho otca.

                  Prišiel do prístavu Fuzhou v južnej Číne a raz tam vyhľadal ďalších obyvateľov Okinawanu žijúcich v tejto oblasti. Pýtal sa ich na veľkých majstrov bojových umení žijúcich vo Fuzhou. Zorganizovali sa úvody a Kanryo Higaonna bol predstavený svojmu prípadnému učiteľovi; muž menom Ryu Ryu Ko. Ryu Ryu Ko prijal mladého tínedžera a dal mu prísahu, že bude nasledovať jeho filozofiu, princípy a sľúbiť, že nikdy nezneužije bojové umenia, ktoré sa naučí.

                 Kanryo Higaonna prichádzal do domu Ryu Ryu Ko každé ráno. Pomáhal svojmu učiteľovi v práci remeselníka s bambusom, rezal a vozil bambus a vyrábal z neho všelijaké veci. Ryu Ryu Ko žil v dvojposchodovom byte. Najvyššie poschodie bol jeho dom, spodné jeho dielňa a všetky školenia prebiehali vonku v záhrade. Vďaka mnohým hodinám tvrdého tréningu a vďaka jeho oddanej pomoci pri práci svojho učiteľa sa Kanryo Higaonna nakoniec stal „živým“ študentom. Usadil sa v dome svojho učiteľa a každú chvíľu zasvätil svojmu pánovi. Počas často brutálneho tréningu vydržal veľa utrpenia a rýchlo vyvinul neuveriteľnú úroveň sily, sily a rýchlosti. Dozvedel sa aj o bylinných liekoch a študoval používanie zbraní.

                   Po 14 rokoch lojálneho štúdia Ryu Ryu Ko zostarol a povedal Kanryovi Higaonnovi, že je čas, aby sa vrátil do svojej vlasti na Okinawe. V roku 1891 sa obe cesty rozišli, keď Kanryo Higaonna nasledoval želania svojho pána a už sa nikdy nemali vidieť. Kanryo Higaonna opustil Čínu ako skúsený bojový umelec a s 9 súčasnými kata Goju-ryu. Po návrate na Okinawu sa vrah jeho otca dopočul o skvelých schopnostiach bojových umení, ktorými teraz disponuje Kanryo Higaonna. Vrah ho prosil o odpustenie a pamätajúc na prísahu, ktorú dal svojmu pánovi, veľmi milostivo mužovi odpustil.

                Kanryo Higaonna pokračoval v tréningu na Okinawe, najprv sám a potom nakoniec začal učiť študentov vo svojom dome. Svoje bojové umenie nazval Naha-te podľa hlavného mesta Okinawa, kde sídlil a podľa vzoru ostatných hlavných okinawských štýlov tej doby: Shuri-te a Tomari-te. V roku 1905 tiež nakoniec zaujal pozíciu inštruktora karate na obchodnej strednej škole Naha.

Kanryo Higaonna -> Chojun Miyagi

                Chojun Miyagi sa narodil 25. apríla 1888. Narodil sa v bohatej rodine, ale ako mladík bol občas neposlušný. Vo veku 11 rokov ho vzali k Ryuko Aragaki (starý otec majstra Goju-ryu Shuichi Aragaki, technický poradca IOGKF), ktorý mal v tom čase 24 rokov, aby sa od neho naučil karate v nádeji, že tým zlomyseľnému chlapcovi vnesie disciplínu. Chojun Miyagi okamžite rozvinul lásku ku karate a stal sa veľmi vážnym študentom. Aragaki si to uvedomil a rozhodol sa, že musí študovať pod prísnym učiteľom, ktorého karate bolo na špičkovej úrovni, aby odomkol plný potenciál Chojuna Miyagiho.

                V roku 1902 bol vo veku 14 rokov odvedený a predstavený Kanryovi Higaonnovi a bol prijatý ako študent. Kanryo Sensei mal v tom čase 49 rokov a bol známy pod prezývkou „Ashi no Higaonna“ (čo znamená „Nohy“ Higaonna) kvôli jeho výnimočne silným nohám. Hoci bol Chojun Miyagi varovaný pred krutosťou tréningu, jeho očakávania ďaleko prekročili, keď začal s tréningom v Naha-te. Tréning, ktorý absolvoval, bol intenzívny a veľmi brutálny a trénoval navyše mimo vyučovania, aby posilnil svoje telo, aby pomohol v jeho rýchle zlepšenie. Kanryo Sensei to pozoroval a nakoniec sa Chojun Sensei stal študentom, ktorého si vybral, aby sa naučil celé umenie Naha-te. V tom čase sa študenti učili iba Sanchin a jednu ďalšiu kata. Tréning prebiehal v dome Kanryo Senseia každý večer a po zvyčajnom dvojhodinovom sedení si Kanryo Sensei nechal Chojuna Miyagiho za sebou pre osobné inštrukcie jeden na jedného v celom systéme.

               V roku 1910 sa prvá svetová vojna prehnala svetom a Chojun Miyagi bol povolaný na povinnú vojenskú službu. Stal sa vojakom vo veku 20 rokov a bol prepustený vo veku 22 rokov. Keď sa dozvedel, že zdravotný stav jeho učiteľa sa zhoršil, ponáhľal sa domov na Okinawu. Chojun Miyagi sa zúfalo chcel naučiť zvyšok štýlu Naha-te od svojho učiteľa a tiež sa o neho starať v neskorších rokoch. Chojun Miyagi každý deň priviedol Kanryo Senseia do svojho domova, aby sa o neho staral a učil sa od neho. Stal sa jediným študentom, ktorý sa naučil všetky kata Naha-te od Kanryo Senseia, ktorý zomrel o tri roky neskôr v roku 1915. Mnoho Okinawanov označovalo Kanryo Higaonnu titulom Bushi, čo znamená uznávaný majster bojových umení. Aj v roku 1915 Chojun Miyagi splnil posledné želanie jeho učiteľa a vydal sa na cestu do Fuzhou v Číne. Cestoval loďou na tej istej trase, ktorú mal Kanryo Sensei už mnoho rokov pred ním. Preskúmal a preskúmal oblasť, navštívil dom Ryu Ryu Ko a predviedol kata, ktorú sa naučil starému mužovi, ktorý bol študentom Ryu Ryu Ko. Počas svojho dvojmesačného pobytu Chojun Miyagi zaznamenal veľa informácií o Ryu Ryu Ko.

                   Po návrate na Okinawu mal teraz 29 rokov a zaujal miesto svojho učiteľa a začal učiť Naha-te. Pracoval na ďalšom rozvoji bojového systému, ktorý zdedil. Chojun Sensei sa naučil kata Rokkišu v Číne a jeho ďalší rozvoj viedol k vytvoreniu Tensho Kata. Tiež skúmal a vytvoril zahrievacie cvičenia pre telo. Okrem toho Chojun Miyagi upravil Sanchin Kata tak, aby sa vykonávala v priamej línii, pohybovala sa dopredu aj dozadu, namiesto otáčania sa. Vyučoval zo svojho domova, teraz slávneho Garden Dojo, a tiež v priestoroch, ktoré si prenajal na Obchodnej strednej škole Naha.

                Miestna polícia sa začala zaujímať o povesť Chojuna Miyagiho a varovala ho pred následkami nesprávneho používania karate. Chojun Miyagi vysvetlil skutočnú podstatu svojho učenia a pri tom bol najatý, aby vyučoval na Akadémii polície v Okinawe. V roku 1926 Chojun Miyagi založil Karate Kenkyu Club, združujúci špičkových majstrov hlavných štýlov karate, aby sa zjednotili pod spoločným cieľom šírenia pravého karate pre budúce generácie. Majstrami v tomto klube boli Chojun Miyagi, Chomo Hanashiro, Choyu Motobu a Kenwa Mabuni.

               V roku 1930 bolo prijaté pozvanie na demonštráciu v Tokiu na oslavu nástupu korunného princa Hirohita na trón. Chojun Miyagi sa nemohol zúčastniť, ale namiesto toho poslal svojho najlepšieho študenta Jin’ana Shinzata. Po Shinzatovej ukážke sa ho niekto, kto si pozrel jeho vystúpenie, opýtal, ako sa volá jeho štýl. Shinzato si nebol istý, ako odpovedať, pretože Naha-te bolo skôr neformálne meno. Porozprával tento príbeh Chojunovi Miyagimu, ktorý o tom dlho a usilovne premýšľal a nad tým, ako pomenovať svoj štýl karate. V slávnom texte bojových umení, Bubishi, je báseň s názvom Kenpo Haku (osem básní päste) a Chojun Sensei ju mal celkom rád:

Myseľ je jedno s nebom a zemou.
Obehový rytmus tela je podobný cyklu slnka a mesiaca.
Spôsob nádychu a výdychu je tvrdosť a mäkkosť.
Konajte v súlade s dobou a zmenou.
Techniky sa vyskytnú pri absencii vedomého myslenia.
Nohy musia napredovať a ustupovať, oddeľovať sa a stretávať.
Oči neuniknú ani najmenšej zmene.
Uši dobre počúvajú vo všetkých smeroch.


              Tretia báseň „Ho Go Ju donto“ je miestom, kde Chojun Miyagi prijal meno „Go Ju“. Potom k názvu pridal „Ryu“, aby formálne pomenoval štýl Goju-ryu (doslova znamená tvrdý a mäkký štýl) v roku 1930. Chojun Miyagi začal propagovať Goju-ryu Karate ešte intenzívnejšie. V roku 1934 strávil takmer celý rok vyučovaním Goju-ryu Karate na Havaji. Ukážky predvádzal aj na japonskej pevnine, aby spopularizoval karate. V roku 1940 vytvoril a pridal do systému Goju-ryu dve nové kata, Gekisai Dai Ichi a Gekisai Dai Ni. Chcel, aby bolo karate dostupnejšie pre ľudí všetkých vekových kategórií a chcel, aby bola základná kata populárnejšia – Gekisai Kata od Chojuna Miyagiho sa to podarilo.

               Jeho propagačná práca na šírení Goju-ryu bola taká úspešná, že japonský Butokukai uznal jeho štýl za oficiálne bojové umenie a on za jeho oficiálneho majstra. Legendárny úchop Goju-ryu Chojuna Senseia mu tiež vyniesol prezývku „Nukitui Magushiku“ pre jeho schopnosť roztrhať surové mäso holými rukami a na Okinawe sa tým preslávil.

                Druhá svetová vojna potom vrhla svoj tieň na svet a ku koncu vojny sa odohrala bitka o Okinawu a spolu s ňou vyvraždenie tisícok Okinawanov. Chojun Miyagi a väčšina jeho rodiny mali to šťastie, že unikli na sever ostrova, no mnohí z jeho študentov nie. Najmä smrť Jin’ana Shinzata bola pre Chojuna Miyagiho veľkou stratou a budúcnosť jeho karate bola zrazu neistá. Po skončení vojny sa vrátil do Naha, aby zistil, že väčšina mesta bola zničená a že jeho historické záznamy o Ryu Ryu Ko boli vymazané a navždy stratené. Bol to zúfalý čas na prežitie Goju-ryu a Okinawy.

Chojun Miyagi -> Anichi Miyagi

                   Anichi Miyagi sa narodil 9. februára 1931. O oboch rodičov prišiel počas bitky o Okinawu v druhej svetovej vojne, keď mal len 14 rokov – ako jediný sa staral o svojich dvoch mladších bratov. Anichi Miyagi počul o legendárnom Chojunovi Miyagi senseiovi prostredníctvom priateľa. Títo dvaja sa rozhodli ísť do domu Chojuna Senseia požiadať o povolenie študovať pod ním karate. Chojun Sensei stratil väčšinu svojich študentov počas druhej svetovej vojny. Vedel, že časy sa menia a že starne. 1. februára 1948 Chojun Sensei prijal Anichiho Miyagiho a štyroch svojich priateľov za študentov a ich výcvik sa začal najskôr v jeho dome a nakoniec vonku v teraz slávnom Garden Dojo.

                 Štyria mladí muži prešli vyčerpávajúcimi zahrievacími cvičeniami, základným tréningom a doplnkovými cvičeniami Chojuna Senseia. V pohyboch nebol priestor na chyby a Chojun Sensei bol na všetky prísny. Tréning bol taký intenzívny, že po roku zostal z malej skupiny iba Anichi Miyagi. Sensei Chojun Miyagi bol starší a začal uvažovať o tom, ako jeho štýl prežije. Stále vyučoval rovnakým spôsobom ako jeho učiteľ, len učil Sanchin a jednu vhodnú kata pre každého študenta. Vedel, že na prežitie Goju-ryu Karate bude musieť celý systém niekomu odovzdať. Anichi Miyagi mal iba 16 rokov, keď začal cvičiť karate. Oddal sa učeniu svojho pána a stal sa ako syn Chojuna Miyagiho senseia.

                  Chojun Sensei testoval Anichiho charakter tak, že ho nechal vykonávať domáce práce okolo domu, ako je odstraňovanie buriny v záhrade a upratovanie dvora na tréning. Jeho postoj bol pozorovaný a Chojun Sensei sa rozhodol, že mladý Anichi Miyagi je ten, kto po ňom zdedí Goju-ryu. Počas tohto obdobia výučby jeden na jedného v Garden Dojo jedného dňa nečakane navštívil Ryuko Aragaki (prvý učiteľ Chojuna Miyagiho). Požiadal Chojuna Senseia, aby prijal jeho vnuka, Shuichi Aragaki, ako študenta. Aj keď v tomto kritickom bode svojho života neplánoval prijať ďalších študentov, Chojun Sensei nemohol odmietnuť svojho prvého Senseia a prijal Shuichiho Aragakiho ako študenta.

                     Anichi Miyagi a Shuichi Aragaki začali spolu trénovať pod vedením Chojuna Miyagiho senseia v Garden Dojo. Neskôr začali v Garden Dojo trénovať aj ďalší študenti, vrátane Tsunetaka Shimabukuro a najmladšieho brata Anichiho Miyagiho. Napriek tomu to bol iba Anichi Miyagi, kto sa naučil všetky Goju-ryu Kata, aplikácie a zvyšok systému priamo od Chojuna Miyagi Senseia a tiež mu veľa z ranej histórie Goju-ryu odovzdal ústne jeho učiteľ.

                   V polovici roku 1953 sa zdravotný stav Chojuna Senseia rýchlo zhoršoval. Po vojne bol život mimoriadne ťažký; avšak Chojun Sensei si dal záležať na tom, aby každý večer učil Anichiho Miyagiho. V októbri toho roku zomrel Chojun Miyagi sensei. Anichi Miyagi to počul od priateľa, ktorý si túto správu vypočul cez rádio a ponáhľal sa do domu Chojun Senseia Tsuboya, kde sa zhromaždil veľký smútiaci dav. Vstúpil do domu, aby vzdal poslednú úctu Chojunovi Miyagi senseiovi, ktorý teraz tiež dostal od mnohých ľudí titul „Bushi“. Anichi Miyagi bol poslednou osobou, ktorú kedy učil Chojun Miyagi Bushi. Poklad okinawského Goju-ryu Karate bol teraz navždy vložený do rúk Anichiho Miyagiho na bezpečné uchovanie.

Anichi Miyagi -> Morio Higaonna

                        Morio Higaonna sa narodil 25. decembra 1938. Vo veku 14 rokov začal trénovať bojové umenia u svojho otca, ktorý praktizoval Shorin-ryu Karate. Vo veku 15 rokov vstúpil do Naha Commercial High School Karate Club a spriatelil sa s Tsunetaka Shimabukuro, ktorý bol dva roky študentom Chojuna Miyagiho senseia. Shimabukuro učil Morio Higaonna Sanchin, Gekisai, Saifa a Seiyunchin Katay. Shimabukuro ho povzbudil, aby sa išiel pozrieť do Garden Dojo a podujal sa na tréning Goju-ryu Karate. Uskutočnili sa potrebné predstavenia a v apríli 1955 vo veku 16 rokov Morio Higaonna oficiálne vstúpil do Garden Dojo Chojuna Miyagiho. V období od smrti Chojuna Miyagiho senseia sa tréning obnovil v Garden Dojo. Eiichi Miyazato bol zvolený za šéfa dojo, Koshin Iha mal na starosti vyberanie poplatkov a Anichi Miyagi Sensei bol triednym inštruktorom. Koshin Iha rýchlo upozornil Moria Higaonnu, že Anichi Sensei má najlepšie znalosti a že by sa mal ísť učiť od neho.

                          Morio Higaonna sa snažil získať rešpekt a učenie Anichiho Miyagi senseia a trénoval v dojo šesť dní v týždni a v nedeľu trénoval sám v tomto dome. Vtedy skutočne začal rozvíjať svoju dnes už slávnu vášeň a energiu pre karate. Anichi Sensei rozpoznal oddanosť v Morio Higaonna a príležitostne ho požiadal, aby ho v nedeľu sprevádzal do domu Chojuna Senseia, aby robil domáce práce pre rodinu zakladateľa a staral sa o dojo. Anichi Sensei mal ohromujúci vplyv na Morio Higaonnu, oddanosť, ktorá trvá dodnes.

                          V roku 1957 sa Morio Higaonna zamestnal v miestnej banke, ale krátko nato dal výpoveď, pretože jeho nabitý pracovný program zasahoval do jeho tréningu karate s Anichi Senseiom. Neskôr v tom istom roku sa rozhodlo, že je potrebné trvalejšie dojo mimo domu Chojuna Senseia. Jundokan Dojo bolo postavené a všetky triedy sa presunuli na toto miesto. Anichi Miyagi Sensei a Morio Higaonna previezli všetko vybavenie zo Garden Dojo na nové miesto a tiež vykopali diery pre množstvo makiwara na vedľajšom dvore nových priestorov. Anichi Miyagi počas tejto doby pokračoval vo vykonávaní väčšiny pokynov.

                          Keď Anichi Sensei získal dobrú prácu na americkom ropnom tankeri, jeho práca ho zaviedla do zámoria. Morio Higaonna sa rozhodol, že je čas rozšíriť si obzory a presťahoval sa do Tokia študovať na univerzite Takushoku. Ako čas plynul, Morio Higaonna bol pozvaný učiť Goju-ryu v malom dojo v okrese Yoyogi v Tokiu. Jeho povesť výnimočného bojového umelca rýchlo rástla a mnoho Japoncov a zahraničných návštevníkov hľadalo jeho inštrukcie. Slávny historik bojových umení, ktorý navštívil dojo po celom pevninskom Japonsku, poznamenal, že v Japonsku nie je nikto ako Morio Higaonna a že je to „najnebezpečnejší muž v Japonsku v skutočnom boji“.

                           V roku 1979 mal Morio Higaonna celosvetovú sledovanosť. S požehnaním Anichi Miyagi senseia a ďalších starších študentov a rodinných príslušníkov zakladateľa Goju-ryu Chojuna Miyagi senseia vytvoril v roku 1979 v Poole v Anglicku Medzinárodnú okinawskú federáciu Goju-ryu Karate-do (IOGKF). Morio Higaonna bol vymenovaný za svetového hlavného inštruktora a anichi Miyagi sensei a Shuichi Aragaki sensei boli súčasťou poradného tímu dohliadajúceho na IOGKF. Morio Higaonna pokračoval v cestovaní po svete a všade, kam prišiel, vyučoval veľké semináre. Ako sa IOGKF zväčšovalo a Goju-ryu Karate sa stalo populárnejším a rozšírilo sa po celom svete, sen Chojuna Miyagiho Senseia sa splnil.

                           Vzrástol aj medzinárodný dopyt po učení Moria Higaonnu, ktorý vyučoval až v 15 krajinách ročne. Presťahoval sa do San Marcos v Spojených štátoch amerických a v roku 1987 založil vtedajšie IOGKF Honbu Dojo v tej istej oblasti. V Spojených štátoch zostal až do roku 1995, kedy presťahovanie späť do Japonska so sebou prinieslo otvorenie Ryubukan Dojo. v Tokiu. O dva roky neskôr, v roku 1997, sa IOGKF International stala uznávanou súčasťou Nihon Kobudo Kyokai (Japonská asociácia tradičných bojových umení). Toto členstvo prinieslo oficiálne uznanie asociáciou, že Goju-ryu, ako ho učí IOGKF International, bolo skutočným tradičným bojovým umením.

ČO PONÚKAME?

  • zmysluplné využitie voľného času
  • cvičenie tradičných techník karate 
  • rozvoj fyzickej kondície
  • rozvoj duševnej kondície
  • získanie nových kamarátov

TRÉNUJEME:

v telocvični "ĽUDOVÁ JEDÁLEŇ" zo zadu

29. augusta 08501, 085 01 Bardejov

PONDELOK                       16:30 - 18:00

STREDA  (pokročilý)        16:30 - 18:00

ŠTVRTOK                          16:30 - 18:00


MÔŽETE NÁS PODPORIŤ:

2%  z Vašej zaplatenej dani z príjmov

alebo aj tu:

Podpora